Rozwiązaniaprogramistyczneszyte na miarę KRYPTOWIEDZA Kantory giełdyi bramki Rozwiązaniaprogramistyczneszyte na miarę Rozwiązaniablockchain ZbiórkiSTO / ICO

Initial Coin Offering. Na czym to polega?

Na początku należy wyjasnić czym ICO jest, aby dobrze poznać jego funkcjonowanie oraz to, w jaki sposób wykorzystuje się je w praktyce. Największą popularność oraz rozwój kariery Initial Coin Offering zrobił w roku 2017, gdzie dał się poznać jako model pozwalający na pozyskiwanie funduszy od inwestorów.


Głównym celem tego działania, było uzyskanie finansów na innowacyjne przedsięwzięcia, powiązane z technologią blockchain, poprzez emitowanie tokenów w ramach ICO. Etapy postępowania tego proces, można przedstawić w kilku, skróconych punktach:
1. Stworzenie oraz publikacja rodzaju biznesplanu, nazywanego White Paper
2. Kolejno przystępuje się do emitowania tokenów
3. Wyemitowane tokeny sprzedaje się w zamian za kryptowaluty (zazwyczaj jest to bitcoin bądź ethereum)
4. Uwzględniając z góry określony czas, który przedstawia się w White Paper - tokeny trafiają do inwestorów, poprzez ich uwolnienie. Proces ten umożliwia pełną możliwość posługiwania się tokenami.


W jaki sposób wykorzystuje się tokeny?

Wykorzystanie tokenów ma wiele możliwości, ze względu na różnorodność formy i przeznaczenia, jakie mogą one przybierać. Biorąc pod uwagę tokeny użytkowe - są one sprzedawane przez twórców, dzięki czemu inwestor uzyskuje później dostęp do swoich usług. Przypadek ten występuje przy ICO. Przykładem takie działania w praktyce, może być platrforma dla muzyków. Emitowanie tokenu pozwala korzystać z usług, przeznaczonych na reklamę czy otwarcie konta premium dzięki czemu możliwy będzie dalszy rozwój oraz większa ekspansja utworów muzycznych. Fani, będą mogli więc nagradzać muzyków za utwory, które szczególnie przypadły im do gustu. Pokaże to również, które piosenki były najbardziej udane według słuchaczy. Funkcja spekulacyjna tokenów, to jeden z elementów, który przyczynił się do wzrostu zainteresowania ICO. Przykładowo, w roku 2014 pierwsze ICO, umożliwiło zakup ethereum w cenie 0,30 USD - a trzy lata później, wartość ta wynosiła już kilkaset dolarów. Na tym przykładzie dobrze widać obrazujące się zmiany oraz rozwój ICO i emitowania tokenów.

Działania te sprawiły, iż rynek natychmiastowo ruszył w poszukiwaniu kolejnych tego typu wzrostów oraz zysków. W 2017 roku odnotowano rekordowe sprzedaże tokenów, które szybko po otwarciu danej giełdy, przynosiły bardzo dobre wyniki. W momencie, gdy kurs bitcoina się zalamał - przełom roku 2017 i 2018 doprowadził do tzw. pęknięcia bańki na kryptowalutach. W wyniku tego, duża część tokenów straciła swoją wartość. Niektóre z nich straciły po 80-90% wartości, a mniej udane projekty straciły jeszcze więcej, co było ogromną stratą.


Zalety i wady ICO

ICO, jak każdy inny proces ma plusy i minusy. Zdecydowaną zaletą, było umożliwienie zbierania środków, w niezwykle łatwy sposób. Pierwszy raz w historii, zbiórka tego typu była możliwa dosłownie z całego świata, bez ograniczeń. Co więcej, potencjał rozwoju był także motywowany tym, iż ICO nie wymagało spełnienia surowych kryteriów, ktore mają standardowe giełdy. Brak regulacji nie zawsze jednak jest tak dobry, jak się wydaje. Umożliwiło to dostęp dla wielu nieuczciwych osób - a także stało się okazją dla oszustów, którzy wyłudzali kryptowaluty od inwestorów.

Kolejnym z wad, było ryzyko, ponieważ projekt mógł paść głównie, poprzez czynniki zewnętrzne, lub brak konkretnego, sprecyzowanego pomysłu. Fakt ten pokazał, jak ważne jest analizowanie White Paper, sprawdzanie go pod kątem merytorycznym oraz ekonomicznym i stosowanie go w praktyce. Wszystkie działania rynku ICO stopniowo doprowadziły do jego ewoluowania w model STO, który omówimy w kolejnym tekście.