Rozwiązaniaprogramistyczneszyte na miarę KRYPTOWIEDZA Kantory giełdyi bramki Rozwiązaniaprogramistyczneszyte na miarę Rozwiązaniablockchain ZbiórkiSTO / ICO

Blockchain najważniejszym wynalazkiem finansowym XXI wieku

Wraz z postaniem pierwszej kryptowaluty towarzyszy nam termin blockchain. Jest to kolejne słowo, które w świecie finansów i digitalizacji staje coraz bardziej popularniejsze, niestety w wielu przypadkach stosowane jest błędnie lub błędnie tłumaczone i wykorzystywane wyłącznie w celach spekulacyjnych.

Blockchain jest to w bardzo dużym skrócie rodzaj bazy danych, w której informacje są zapisywane w blokach danych. Bloki te są rejestrowane oraz dodawane w porządku chronologicznym do łańcucha tworzącego poprzednie bloki, tak aby wszyscy użytkownicy sieci mogli łatwo śledzić zapisywane informacje.

To w nich mogą być zawarte informacje na temat wykorzystanej energii elektrycznej, ofert kupna i sprzedaży walut/kryptowalut, stanu własności czy udziałów. Każdy blok po odpowiednim wypełnieniu zamyka się, po czym następuje otwarcie kolejnego bloku. Jego wielkość zależy od założeń przyjętych w kodzie źródłowym. W zależności od zastosowanej implementacji blockchaina bloki wypełniają się w ciągu kilku sekund lub kilku minut.

Bardzo ważnym aspektem sieci blockchain jest brak możliwości fałszerstwa i zmiany danych co daje ogromną zaletę w świecie finansów i rachunkowości. Informacje, które raz trafią do sieci nie mogą zostać już przeedytowane. Oczywiście trzeba od razu dodać, że w przypadku gdybyśmy popełnili błąd np. podczas jakiegoś sprawozdania finansowego możemy wprowadzić poprawkę ale pierwszy dokument jak i poprawka będą widoczne dla wszystkich.

Kolejnym ciekawym przykładem może być transferowanie środków. W dzisiejszych czasach często jesteśmy narażeni na liczne oszustwa m.in. fałszowanie potwierdzeń przelewów. W przypadku wykorzystania blockchainu jako publicznej księgi rozrachunkowej możemy śledzić wszystkie transakcje oraz postęp weryfikacji środków już od samego początku zainicjowania transferu. Dzięki temu nie musimy prosić nadawcy o potwierdzenie wykonania przelewu. Sam proces sprawdzenia statusu transakcji jest prosty i. Nawet osoba robiąca swoje pierwsze transfery tokenów nie powinna mieć z tym problemu.

Powyższe przykłady to jednak tylko czubek góry lodowej. Dziś jesteśmy dopiero na początki rozwoju blockchaina, w swoistych latach 90. dla internetu. Warto się zastanowić nad wdrożeniem takiego rozwiązania do swojej firmy, ponieważ patrząc z perspektywy lat na firmy, które jako jedne z pierwszych wprowadziły do siebie komputery i internet, obecnie same dyktują warunki na rynku.